Lukud.eeUudisedTurvalisus elu hinnaga
Jälgi meid
Follow lukud on Twitter

Turvalisus elu hinnaga
2016.03.23

Igati tervitatav on Päästeameti otsus hakata tõsiselt tegelema tuleohutuse probleemiga Eestis! Ja eriti rõõmustav on see, et lõpuks ometi on ennetustöö samuti oluline. 
 
Tuleohutuse üks oluline osa, eriti õnnetute tagajärgede ärahoidmise seisukohalt on ka evakuatsiooniohutus - ehk inimeste võimalus hoonest/ruumist kiirelt väljuda kui midagi juhtuma peaks. Kahjuks ei ole statistiliselt kusagil välja toodud, kui palju inimelusid oleks saanud päästa, kui inimestel oleks olnud võimalus põlevast toast kiirelt välja pääseda. Aga ka ilma statistiliste numbriteta on selge, et võimalus ellu jääda peab olema tagatud kõigil. 
Paraku on evakuatsiooniohutuse teema seni suhteliselt tagaplaanile jäänud. Aga just siin valdkonnas on võimalik lihtsate meetmetega suhteliselt palju ära teha! Üks lihtsamini rakendatav abinõu on õiged uksed ning lukud uste eest. 

Korterid tulelõksuks
Vastavalt EV seadustele, peavad kõik evakuatsiooniuksed olema sellised, mis on seestpoolt avatavad ilma igasuguste abivahenditeta. Ka korteri uks on käsitletav evakuatsiooniuksena – seega peab korteri uks olema seestpoolt avatav ilma abivahenditeta ehk ilma võtmeta – väändenupust näiteks. Turvalukud aga – mida nõuab kindlustus - on avatavad mõlemalt poolt ainult võtmega. Mujal maailmas on turvalisuse/ohutuse vastuolu lahendatud sääraselt, et ühel uksel kasutatakse 2 lukku – üks neist turvalukk, mis lukustatakse siis kui inimesi ise kodus pole. Teine aga lukk, mis avatav ilma võtmeta ning mis kindlustab kiire väljumise võimaluse. Või siis kasutatakse sääraseid kahesüsteemseid lukke, millel mõlemad funktsioonid olemas. Ehitusbuumi käigus kerkisid meil aga korrusmajad säärase hooga, et tundub nagu kõiki nõudeid ja seadusi ei jõutudki jälgida. Ja nii on täiesti tavaline, et meie uutes korrusmajades on korteritel ees säärased uksed, mis ka seestpoolt avamiseks vajavad võtmega keeramist. Sest nii on odavam, mis siis, et võib olla elu hinnaga. 

Eluohtlikud keskused
Mõnes suures kaubanduskeskuses või kontserdisaalis aga ei julge teadlikumad inimesed üldse käia. Sest kui mõnes meie kaubanduskeskustes või meelelahutusasutuses peaks tõeline tulekahju või muu õnnetus tekkima – siis kõikide inimeste ohutu väljumine on tagatud ainult mõnel üksikul juhul. Suurtes hoonetes, kus palju inimesi koos, peaks evakuatsiooniustel olema spetsiaalsed paanikasulused – horisontaalselt ukse pinnal olevad latid, millele vajutades saab ukse lahti nii vanur, laps kui ka ratastoolis liikuja. Valdavalt aga võib avariiväljapääsu ustel leida heal juhul tavalisi väändenupukesi või hoovast enda poole tõmmatavaid riive. Neist viimased on ohtlikud selle poolest, et kui suur hulk inimesi paanikas ukse poole tormab ja esimene neist üritab riivi enda poole tõmmates ust avada – siis selja taga trügiv rahvahulk võib selle õnnetukese riivi otsa lihtsalt vardasse ajada. Väändenupud on aga pisikesed, kui ei ole parasjagu tegemist terve tugeva meesterahvaga – vaid näiteks laps, või on käsi kipsis – siis on ukse avamine suhteliselt problemaatiline – kui üldse võimalik. Õigus ellu jääda peab aga olema tagatud kõigile. Eriti eluohtlik on aga viimasel ajal levima hakanud evakuatsiooniuste lahendus elektrilukkudega. Need toimivad põhimõttel, et lukk avaneb ning ust on võimalik avada, lukk saab temperatuuri või suitsuandurist signaali ning tekib elektrikatkestus.  Mis aga juhtub siis, kui on näiteks gaasiavarii või pommiähvardus? Sel juhul ju suitsu ei teki ega temperatuur ei tõuse – uksed jäävad suletuks ning inimesed on lõksus. 

Maigi Peeduli

Tagasi
    Keelevalik:

- 90% korterivargustest...
- kaks kriitilist faktorit...
- võtmekontrolli saladus...


Me ei avalda Teie andmeid kolmandatele osapooltele.

Ostukorv
Teil on 0 toodet ostukorvis

Otsing

Koostööpartnerid
  • Uksed Lukud
  • Solutions OÜ
  • ASSA ABLOY Baltic Eesti
  • Yale Eesti
  • SmartPOST
web design: web design

kodulehe valmistamine

: Kodulehe valmistamine

Uksed Lukud  OÜ, reg.nr 12948483, Allika tee 14, Peetri alevik, 75312 , uksedlukud@gmail.com
Tagasi   Ülesse

Kodulehe valmistamine